Branża transportowa to jedna z bardziej dochodowych profesji zarówno dla dużego przedsiębiorstwa jaki i dla małej średniej firmy. Oczywiście wymaga od przedsiębiorcy mobilności i dynamiki, wszak są to usługi, ale w odpowiednich warunkach, przy sprawnym taborze i aktywności pracowników firma może naprawdę dobrze prosperować.
Pomoc drogowa Zgorzelec – pomysł dla małej, średniej firmy
Aby zarejestrować auto w kategorii pomoc drogowa (np. Zgorzelec lub Niemcy) nie trzeba wykonać skomplikowanych czynności. Proces rejestracji jest podobny do standardowej rejestracji pojazdu. Główna różnica to koszt rejestracji. Jest on bowiem nieznacznie wyższy od rejestracji auta osobowego. Rejestrując auto pomocy drogowej trzeba go przygotować wcześniej do tego aktu. Przede wszystkim pojazd pomocy drogowej musi mieć albo całość lakieru w kolorze żółtym, albo musi posiadać pas koloru żółtego na karoserii. Kolejnym obowiązkowym punktem niezbędnym do rejestracji jest certyfikat zaświadczenia o maksymalnej ładowności pojazdu. Takiego zaświadczenia będzie potrzebował diagnosta.
Samochód pomocy drogowej musi posiadać obowiązkowe wyposażenie, będzie to:
- belka świetlna na dachu
- hak holowniczy
Jaka laweta do pomocy drogowej?
Pomoc drogowa Zgorzelec, aby była rzeczywiście skuteczna i wszechstronna wymaga posiadania lawety. Lawetę można po prostu kupić, albo przystosować samemu. U uwagi na bezpieczeństwo użytkowania zabudowa lawety musi być wykonana profesjonalnie, oceni to przede wszystkim diagnosta dając zgodę lub jej nie dając na użytkowanie. Trzeba pamiętać, że jednym z kryteriów oceny wykonania odpowiedniej zabudowy lawety jest faktura. Faktura jest źródłem informacji dla diagnosty kto i gdzie dostosowywał lawetę do pracy.
Szukając lawety gotowej, już przystosowanej do pracy, warto poszukać jej wśród pojazdów tylnonapędowych. Najczęściej do tego celu poleca się modele:
• VW LT
• Fiat Ducato
• Renault Master
Jednym z najważniejszych parametrów lawety jest jej maksymalna długość. Właściwa długość pojazdu umożliwia zastosowanie go w każdych warunkach. Dobrym rozwiązaniem jest taka zabudowa lawet, by jej długość można było regulować w zależności od potrzeb poprzez wysuwanie dodatkowego najazdu od spodu pojazdu.
Kolejnym elementem niezbędnym do wszechstronnego stosowania lawet jest wyciągarka dostosowana do obciążeń. Na rynku funkcjonuje kilka firm dostarczających wyciągarki i montujących je w sposób profesjonalny.
Uprawnienia do świadczenia usługi pomocy drogowej
Jeżeli przedsiębiorca ma zamiar świadczyć usługę pomocy drogowej wyłącznie na obszarze naszego kraju, nie wymaga się od niego żadnych specjalnych licencji czy pozwoleń. Wystarcza legalnie założona firma, zarejestrowany do konkretnego celu samochód i prawo jazdy. Natomiast, gdy właściciel firmy ma zamiar prowadzić działalność również poza naszymi granicami musi dostosować wszelkie uprawnienia i zezwolenia do warunków określonego kraju.
Jeżeli pojazd, który na co dzień świadczy usługę pomocy drogowej będzie również wykorzystywany do przewozu innego rodzaju, wówczas wymagane jest posiadanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Takie zezwolenie jest również niezbędne, gdy przewozi się auta , które nie pochodzą bezpośrednio z miejsca zdarzenia, czyli wypadku czy awarii. Ważne jest tutaj rozróżnienie, które mówi, że nie każdy przewóz pojazdu niesprawnego jest przewozem w ramach pomocy drogowej. I właśnie podczas takie transportu wymagane jest zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencja wspólnotowa dot. międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy. A w określonych indywidualnych przypadkach należy również uzyskać:
- zezwolenie na transport nienormatywny
- zezwolenie na transport międzynarodowy
NA CZYM POLEGA ŚWIADCZENIE POMOCY DROGOWEJ?
Świadczenie pomocy drogowej polega na:
- odpowiednim przygotowaniu uszkodzonego lub unieruchomionego w wyniku awarii, kolizji czy wypadku drogowego pojazdu jeszcze na miejscu zdarzenia do holowania albo transportu
- wyciągnięcie pojazdu z pobocza
- wciągnięcie pojazdu na lawetę
- zabezpieczenie pojazdu na czas przewozu lub holowania
- rozładunek lub ustawienie pojazdu w miejscu docelowym jakim może być garaż, parking czy warsztat mechaniczny
Odpowiedzialność cywilna
Obowiązkowym ubezpieczeniem dla przedsiębiorcy prowadzącego działalność w postaci pomocy drogowej jest OC. I tutaj warto naprawdę nie traktować tego ubezpieczenia jako dopustu bożego i wyciągania z kieszeni pieniędzy tylko jako realne zabezpieczenie swoje i cudzej własności na wypadek różnego rodzaju zdarzeń. Bo któż lepiej wie niż pomoc drogowa jakie przypadki chodzą po ludziach. No może jeszcze tylko lekarze. Dlatego warto zgodnie ze swoimi możliwościami podwyższać tę kwotę do poziomu wykonywanych zleceń. Tak by chronić jak najlepiej samego siebie i swoje przedsiębiorstwo przed roszczeniami innych.
Pozostałe ubezpieczenia ,takie jak AC i NNW są już dobrowolne, ale i je warto wykupić, dla siebie i ewentualnych pracowników. Charakter prowadzenia działalności, jak rzadko który, aż prosi się o wszelkie możliwe ubezpieczenia.