Pomoc drogowa – dla kogo? Jakie dokumenty? - Pomoc drogowa Zgorzelec

Pomoc drogowa – dla kogo? Jakie dokumenty?

Grono osób, które od zawsze marzą o zatrudnieniu się w branży, która zajmuje się transportem jest bardzo liczne. Zwykle są to osoby, których zainteresowania obejmują samochodu, motocykle oraz ciężarówki. Jednak znajdują się tam także ludzie, których fascynują maszyny specjalistyczne. Pomoc drogowa Zgorzelecskłada się właśnie z ludzi, którzy wchodzą w skład ostatniej z wymienionych grup. Biznes oparty na świadczeniu usług z zakresu pomocy drogowej nie jest prosty, ale jeśli marzysz o rozpoczęciu działalności tego rodzaju, powinieneś wiedzieć o kilku istotnych kwestiach. 

Kluczem do sukcesu jest zadbanie o posiadanie odpowiednich pojazdów, zdobycie stosownych uprawnień i dokumentów oraz oczywiście zadbanie o profesjonalną reklamę. Pomoc drogowa świadczy usługi z zakresu holowanie pojazdów, które uległy awarii w podróży, eliminowaniu niewielkich usterek aut na miejscu zdarzenia, dowozem paliwa, wymianą kół oraz wieloma innymi.

Charakterystyczne cechy pomocy drogowej np. Zgorzelec

Świadczenie usług z zakresu pomocy drogowej opiera się na ogóle działań, z których najważniejszymi są transport oraz przewóz pojazdów, które uczestniczyły w zdarzeniach drogowych oraz wypadkach. Transport takich aut odbywa się z miejsca, w którym doszło do awarii do wskazanego przez klienta warsztatu samochodowego, mechanika lub inne miejsce.

Transport lawetą uszkodzonych samochodów, motocykli oraz innych pojazdów mechanicznych to główne zajęcie pomocy drogowej, ale oczywiście nie jedyne. Prawda jest taka, że laweta może transportować samochody również w innych celach i z innych przyczyn.

Kto może założyć działalność opierającą się na pomocy drogowej oraz jakie dokumenty są wymagane w tym celu?

Świadczeniem usług z zakresu pomocy drogowej, w świetle prawa polskiego, może zajmować się każdy obywatel, który posiada stosowne prawo jazdy (mowa o odpowiedniej kategorii). Wykonywanie tego rodzaju praw w Polsce nie podlega zbyt wielkiej regulacji prawnej. W konsekwencji, aby założyć firmę o takiej specyfice nie potrzebne są dodatkowe dokumenty.

Nie oznacza to jednak, że uprawnienia oraz pozwolenia nie są konieczne. Jednym z najważniejszych z nich jest posiadanie dodatkowego ubezpieczenia. Jest ono wskazane ze względu na fakt, że daje to organowi wykonawczemu sporą swobodę i komfort pracy.

Jeśli działalność ma być wykonywana jedynie na terytorium Polski, dodatkowe uprawnienia i pozwolenia nie są wymagane. W takiej sytuacji wystarczy posiadać samochód o odpowiednich możliwościach, prawo jazdy oraz zarejestrowaną formę.

Pomoc drogowa Zgorzelec – jakie dokumenty potrzebne są za granicą?

Jeśli jednak w planach mamy również świadczenie usług poza granicami Polski, w Unii Europejskiej, jesteśmy wówczas zobowiązani do zadbania o posiadanie odpowiedniej licencji dotyczącej transporty międzynarodowego. Wspomniany dokument jest wydawany przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, czyli – mówiąc prościej i dokładniej – Biuro do spraw Transportu Międzynarodowego, które swoją siedzibę ma w stolicy.

Aby uzyskać licencję umożliwiającą transport za granicą, koniecznym jest wypełnienie oraz złożenie odpowiedniego do tego celu wniosku. Zawarte w nim informacje powinny dotyczyć między innymi czasu, na jaki chcielibyśmy zdobyć uprawnienia na bycie przewoźnikiem międzynarodowym. Minimalny czas na świadczenie tego rodzaju usług wynosi dwa lata, maksymalny natomiast aż pięćdziesiąt lat.

Więcej o wymaganych dokumentach oraz odnośnie przepisów

Jeśli w naszej ofercie znajduje się transportowanie pojazdów na lawecie, to nasza działalność powinna zostać zarejestrowana jakoby była firmą transportową lub firmą przewozową. Aby wykonywać tego rodzaju działania na terenie Polski należy posiadać pozwolenie na wykonywanie pracy przewoźnika drogowego. Za wydanie tego rodzaju dokumentu odpowiada Urząd Miasta, a sam dokument wydawany jest na czas nieokreślony. Uzyskać go można dzięki posiadaniu certyfikatu dotyczącego kompetencji zawodowych z zakresu transportu drogowego. Taki certyfikat powinien posiadać właściciel tego rodzaju działalności. Nie jest to jednak wymogiem i z powodzeniem jego posiadaczem może być jedna z zatrudnionych w zakładzie pracy osób. 

Certyfikat kompetencji zawodowych należy przedstawić w urzędzie w chwili, gdy zamierzamy rozpocząć naszą działalność dotyczącą transportu drogowego. Dokument ten stanowi dowód naszych kwalifikacji oraz jest potwierdzeniem posiadanej przez nas wiedzy, która jest niezbędna do świadczenia usług z zakresu jakim jest pomoc drogowa Zgorzelec.

PLANUJESZ ROZPOCZĄĆ WŁASNĄ DZIAŁALNOŚĆ W TEJ BRANŻY? SPRAWDŹ, CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ.

Najbardziej istotnym zagadnieniem związanym z prowadzeniem pomocy drogowej jest nie rozstawanie się ze swoim telefonem komórkowym. Choć może wydawać się to zabawne, to jednak odgrywa bardzo ważną rolę w świadczeniu tego rodzaju usług. Klienci bowiem mogą dzwonić o każdej porze dnia i nocy w każdym dniu tygodnia. W końcu trudnym byłoby zaplanowanie lub przewidzenie tego, kiedy samochód ucierpi wskutek awarii. Z tego też powodu, jako właściciel firmy, powinieneś pozostawać w stanie ciągłej gotowości. Pomoc drogowa, która świadczy usługi przez całą dobę wychodzą najlepiej jeśli chodzi o kwestie związaną z zyskiem finansowym.

Kolejną kwestią, o którą należy się zatroszczyć jest korzystanie z usług profesjonalnego biura księgowego. Biurokracja jest trudnym tematem, którego nigdy nie należy bagatelizować.

Jeśli właścicielowi działalności zależy na osiągnięciu sukcesu swojej firmy, musi wykazywać duże, jeśli nie ogromne zaangażowanie w jej rozwój oraz ciężko pracować. Ważnym jest także poczynienie stosownych inwestycji w rozreklamowanie swojej działalności oraz inne zagadnienia związane z marketingiem firmy.

Jest tak, ponieważ w dzisiejszym czasie, w którym internet jest nieodłączną częścią codzienności, klienci znajdują usługodawce właśnie za jego pośrednictwem. Koniecznym jest zatem, aby strona Twojej firmy znajdowała się możliwie wysoko w wynikach wyszukiwania Google, gdy potencjalny klient wpisze w nią „Pomoc drogowa Zgorzelec”

Pomoc drogowa oraz wszystko co wiąże się ze świadczeniem tego rodzaju usług to bardzo trudna, ale jednocześnie ciekawa branża. Jeśli posiada się odpowiednią wiedzę na jej temat, prowadzenie działalności gospodarczej tego rodzaju może stanowić wielką przygodę oraz być źródłem pozyskiwania sporych zysków finansowych.